Produkt dnia
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,90 zł 15,00 zł
szt.
W obronie zwierząt - Peter Singer
W obronie zwierząt - Peter Singer
39,99 zł
szt.
Koszulka Love...Don't eat!
Koszulka Love...Don't eat!
29,90 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Zdrowiej jesz - zdrowiejesz! 700 przepisów kuchni wegańskiej

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

To książka zawierająca nie tylko oryginalne przepisy, ale również cenne porady zdrowotne i dietetyczne, poza tym zalecenia z kręgu szeroko rozumianej profilaktyki oraz wiele praktycznych wskazówek kulinarnych.
Publikacja skierowana jest do wegetarian, ludzi zainteresowanych zdrowym stylem życia ale także do osób chorych (zwłaszcza na raka, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, czy alergie).

Przepisy zawarte w książce to potrawy smaczne, zdrowe, niedrogie i łatwe w przyrządzaniu - dania lekkostrawne, niskokaloryczne, bez cholesterolu oraz cukru. To propozycje menu z całego świata, które zdaniem autora mogą urozmaicić naszą tradycję kulinarną i z powodzeniem być zaadoptowane w polskiej kuchni.

* * *

SPIS TREŚCI

Wstęp
1. Witaminy, składniki odżywcze i mineralne
2. Leczenie warzywami, owocami, zbożem
3. Zioła i przyprawy w kuchni
4. Dodatki do żywności
5. Substytuty żelatyny, mleka, jajek i cukru
6. Praktyczne wskazówki w kuchni
7. 700 przepisów kuchni wegańskiej: zupy, dania główne, sałatki, surówki, majonezy, sosy, śmietany, przystawki, przekąski, pieczywo, wypieki, masła, pasty, pasztety, sery, desery, napoje, soki, koktajle.
Bibliografia
Słowniczek
Alfabetyczny spis potraw

* * *

WSTĘP

Dieta oparta na produktach zwierzęcych jest coraz częściej kwestionowana przez dietetyków, lekarzy i żywieniowców, którzy uznają ją za główną przyczynę: zawałów serca, wylewów krwi do mózgu, chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów, osteoporozy, otyłości, alergii, nadciśnienia, zatruć pokarmowych oraz innych chorób i dolegliwości.

Najbardziej widocznym przejawem tej diety jest plaga nadwagi i otyłości, która zagraża mieszkańcom Zachodu, w tym także Polakom. Dotyczy ona nie tylko pokolenia dorosłego ale także dzieci. W społeczeństwie amerykańskim ludzie z nadwagą stali się normą. Coraz więcej ludzi otyłych jest także w Europie. Czy więc jest to już problem społeczny?

Profesor Wiktor Szostak z Instytutu Żywności i Żywienia powiedział niedawno w Polskim Radiu: "Jednym z największych problemów zarówno Polski jak i innych krajów ekonomicznie rozwiniętych, w szczególności krajów europejskich i Ameryki Północnej, są choroby na tle wadliwego żywienia, takie jak choroba niedokrwienna serca, choroba naczyń mózgowych (miażdżyca), osteoporoza, otyłość, cukrzyca i kilkadziesiąt innych chorób. Są dowody na to, że przynajmniej chorobom układu krążenia powodowanym miażdżycą można zapobiegać i to bardzo skutecznie poprzez zmianę sposobu żywienia".

Problem otyłości związany ze złą dietą jest najbardziej widoczny w Ameryce Północnej. Prawdopodobnie po raz pierwszy od początku istnienia Stanów Zjednoczonych, pokolenie wstępujące będzie żyło krócej, niż pokolenie zstępujące. Amerykanie to obecnie jeden z najbardziej otyłych narodów na świecie, ale np. w Chinach otyłość jest wielką rzadkością, gdyż większość mieszkańców tego kraju odżywia się dietą opartą na produktach roślinnych, zawierającą o wiele mniej tłuszczu i cholesterolu niż typowa dieta amerykańska.
Większość Amerykanów umiera przedwcześnie z powodu choroby wieńcowej. Najczęstszą przyczyną ich śmierci jest zawał. A zawały nigdy nie są powodowane przez kukurydzę, brokuły, marchewki czy kalafiory; nie mają z nimi nic wspólnego gruszki, jabłka, śliwki, brzoskwinie; nigdy nie powoduje ich ryż, jęczmień, proso czy pszenica. Zawały serca prawie zawsze powodują tłuszcze nasycone i cholesterol, które znajdują się w mięsie. Ponieważ tłuszcz nasycony jest przetwarzany w wątrobie w cholesterol, te dwa czynniki działają razem. Gdy występują w nadmiarze, zaczynają blokować nasze tętnice, powodując ich miażdżycę – główną przyczynę chorób serca. Wprawdzie dużo tłuszczów zawierają także niektóre produkty pochodzenia roślinnego, takie jak: olej, margaryna, orzechy, nasiona, awokado, to jednak większość szkodliwych tłuszczów nasyconych i cały cholesterol znajdują się w produktach zwierzęcych.

Konsumpcja produktów zwierzęcych (mięsa, drobiu, ryb i nabiału) ma ścisły związek z chorobami serca i jest podstawową przyczyną miażdżycy tętnic. To medyczny fakt, który został potwierdzony tak samo jak to, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc i choroby serca.
Kiedy zaczyna się miażdżyca tętnic (nazywana też arteriosklerozą), to zwykle zatykają się tętnice wieńcowe, blokując przepływ krwi do serca, co prowadzi do zawału, albo zatykają się tętnice transportujące krew do mózgu, blokując dopływ krwi do mózgu, co prowadzi do udaru mózgu. W ten sposób produkty zwierzęce w naszej diecie są podstawową przyczyną nie tylko zawałów serca, ale również wylewów krwi do mózgu.

Już w 1961 roku "Journal of the American Medical Association", oznajmił że: „Wegetariańska dieta może w 97 procentach zapobiec rozwojowi choroby wieńcowej”. Przez następne dekady, kiedy to związek pomiędzy cholesterolem a chorobą serca zaczął się potwierdzać, wielu ludzi zaczęło się interesować swoim poziomem cholesterolu i akceptować rady lekarzy zalecających ograniczenie konsumpcji czerwonego mięsa i jajek, mając nadzieję na obniżenie poziomu cholesterolu. Wielu ludzi stara się jadać „chude” rodzaje mięsa i zastępuje czerwone mięso drobiem i rybami, próbując ograniczać spożywanie tłuszczu. A następnie ludzie ci wciąż zapadają na choroby serca i dziwią się, że zrobili coś nie tak. Ich błąd polega na tym, że najpierw stosowali dietę bardzo szkodliwą dla swojego zdrowia, po czym dokonali w niej trochę drobnych poprawek. Wielu ludzi zastosowało półśrodek polegający na ograniczeniu spożywania czerwonego mięsa i jedzeniu więcej mięsa drobiowego i ryb. Jednak ani kurczaki, ani ryby nie są zdrową żywnością. Zastępowanie mięsa czerwonego drobiem i rybami nie uchroni nas od chorób serca, zawałów, cukrzycy, nadciśnienia, osteoporozy i otyłości. W rzeczywistości, drób i ryby przyczynią się do ich rozwoju. Spożywanie ryb i drobiu jest tak samo groźne dla naszego zdrowia jak konsumowanie czerwonego mięsa, bowiem obfitują one w tłuszcz (zwłaszcza szkodliwy dla nas tłuszcz nasycony) i cholesterol, zawierają zbyt dużo białek i pozostałości po pestycydach, a pozbawione są błonnika i węglowodanów złożonych.

Rozpowszechniło się błędne przekonanie, że drób i ryby to zdrowa żywność, o wiele zdrowsza od tzw. czerwonego mięsa. Jednak, zarówno wieprzowiną, wołowiną, jak i mięsem kurczaka, indyka czy pstrąga można zatkać sobie tętnice. Po prostu nie ma nisko-cholesterolowych produktów mięsnych. Tymczasem, żywność roślinna w ogóle nie zawiera cholesterolu.
Czasami zaleca się spożywanie ryb ze względu na zawartość w nich kwasów tłuszczowych omega-3, lecz ten składnik możemy znaleźć także w produktach sojowych, ciemno-zielonych warzywach, siemieniu lnianym, pestkach dyni, orzechach laskowych, oleju z orzechów włoskich czy kiełkach pszenicy. Mięso ryb zawiera znaczne ilości cholesterolu i toksyny takie jak: rtęć, ołów, pestycydy, PCB (chloropochodne bifenylu). Ścieki przemysłowe, odpady komunalne i rolnicze chemikalia, które przenikają do rzek, są absorbowane i kumulowane w organizmach ryb.
Drób i ryby nie są zdrową alternatywą dla czerwonego mięsa. Są one tylko innymi rodzajami mięsa ze wszystkimi jego ujemnymi cechami (duża zawartość tłuszczu, cholesterolu i toksyn; brak błonnika).

Amerykański lekarz, dr Ornish, udowodnił, że możliwa jest remisja (odwrócenie) postępującej choroby wieńcowej przez stosowanie niskotłuszczowej diety wegetariańskiej. Jedyne produkty zwierzęce dopuszczane w jego diecie to: odtłuszczone mleko, odtłuszczony jogurt i białko jaja. Kiedy zalecił on swoim pacjentom, aby zastosowali ten rodzaj diety i wprowadzili pewne zmiany w stylu życia, to u większości (82%) jego pacjentów, którzy dostosowali się do tych zaleceń, nastąpiło wyraźne cofnięcie się postępującego procesu blokowania tętnic wieńcowych.
Dieta wegetariańska jest nie tylko najlepszą profilaktyką dla naszego serca, może ona również zapobiegać niektórym chorobom nowotworowym. Jest coraz więcej dowodów na to, że konsumowanie produktów zwierzęcych ma związek z rosnącą liczbą zachorowań na raka (zwłaszcza pewnych jego rodzajów).

Osteoporoza zaliczana jest do jednej z większych plag wśród ludzi starszych. Przyczynia się ona do uszkodzenia struktury kości. Osteoporoza jest chorobą powodowaną przez dietę opartą na produktach zwierzęcych. Widać to wyraźnie dzięki porównaniu społeczności stosujących odmienny typ diety. Chińczycy, którzy prawie w ogóle nie spożywają mleka i nabiału, zaopatrują się w wapń ze źródeł roślinnych; zjadają oni zaledwie 6% ogólnej ilości białek zwierzęcych konsumowanych przez przeciętnego Amerykanina, a mimo to niezwykle rzadko cierpią na osteoporozę. Natomiast Eskimosi zaopatrują się w wapń przez konsumowanie bogatego w wapń mięsa oraz ryb i wykazują zadziwiająco wysoki współczynnik zachorowalności na osteoporozę. Faktyczną przyczyną osteoporozy jest nadmierne spożywanie białka w diecie opartej na produktach zwierzęcych. Ta nadmierna konsumpcja białek nadmiernie obciąża nerki i powoduje utratę masy kostnej, zmniejszając jej gęstość, co nazywamy osteoporozą. Wprawdzie mleko zawiera wapń, ale zawiera także dużo białek, co powoduje utratę składników mineralnych z organizmu. Jeśli ktoś chce uniknąć osteoporozy, powinien spożywać różnorodne, obfitujące w wapń produkty wegetariańskie, na przykład: migdały, sezam, fasolę, tofu (ser sojowy), brokuły, kapustę włoską i utrzymywać spożycie białek na rozsądnym, umiarkowanie niskim poziomie.

Cukrzyca jest kolejną chorobą, w niektórych przypadkach powodowaną, a w niektórych pogarszaną przez mięsną dietę. Niskotłuszczowa, obfitująca w błonnik dieta wegetariańska może bardziej pomóc większości diabetykom niż insulina. Jak podkreśla John Robbins, ekspert w sprawach zdrowia: „Cukrzyca pojawia się rzadko lub w ogóle nie występuje u ludzi, których dieta składa się przede wszystkim z ziaren zbóż, warzyw i owoców. Jeśli jednak ci sami ludzie przestawiają się na dietę obfitującą w produkty mięsne, to zachorowalność na cukrzycę wzrasta u nich drastycznie”.
Nadciśnienie jest dolegliwością powodującą powikłania zarówno przy chorobie naczyniowej serca jak i mózgu. Ludziom zwykle podnosi się ciśnienie krwi w miarę jak stają się starsi, w rezultacie czego zwiększa się ryzyko wylewu krwi do mózgu lub zawału serca. Dzieje się tak dlatego, że dieta oparta na produktach zwierzęcych, która obfituje w tłuszcz i cholesterol, zwęża nasze tętnice, powodując w ten sposób wzrost ciśnienia przepływającej przez nie krwi. Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie mięsa powoduje nadciśnienie.

Niskotłuszczowa dieta wegetariańska pomaga także zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, nieżytów jelit, artretyzmu, kamicy nerkowej i żółciowej, astmy czy nawet anemii. Odpowiednio zrównoważona dieta wegetariańska pozbawiona produktów nabiałowych generalnie będzie dostarczać więcej żelaza niż dieta mięsna. Niestety, ponieważ wielu laktowegetarian konsumuje dużo nabiału – niesłusznie obawiając się, że w przeciwnym razie nie zaopatrzą swego organizmu w wystarczającą ilość białka – wówczas ryzykują anemią, gdyż produkty nabiałowe są pozbawione żelaza.
Uszkodzenie tętnic przez tłuszcze nasycone i cholesterol może zostać naprawione przez radykalne ograniczenie spożywania produktów zwierzęcych i przejście na dietę wegetariańską. To znacznie zwiększy szansę uniknięcia nie tylko choroby serca i zawału, lecz także nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy i wielu innych chorób.

Wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze można znaleźć w produktach wegetariańskich, takich jak: ziarna zbóż, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Dostarczają one wszystkich potrzebnych składników odżywczych zarówno dla osób dorosłych (także dla kobiet w ciąży) jak i dzieci.
Podstawą żywienia w kuchni wegańskiej powinny być świeże warzywa i owoce (bogate w naturalne witaminy i składniki mineralne, antyoksydanty i błonnik), jak również nasiona i rośliny strączkowe, będące cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz innych cennych dla naszego organizmu substancji. Rafinowany biały cukier najlepiej jest wyeliminować z jadłospisu. Możemy go zastąpić naturalnymi słodami (np. jęczmiennym, buraczanym lub ryżowym) i syropami (np. klonowym), słodkimi owocami (świeżymi lub suszonymi) i naturalnymi sokami owocowymi.

Przykłady zastępowania dawnych produktów spożywczych nowymi:

- dawne pokarmy – białko: mięso, drób, ryby, jaja, sery.
- nowe pokarmy – białko: fasole, soczewica, ciecierzyca, tofu, groch, glony, ziarna, drożdże.
- dawne pokarmy – produkty zbożowe: oczyszczone ziarna, biały ryż, kasza manna; makarony z dodatkiem jaj, biała mąka.
- nowe pokarmy – produkty zbożowe: nie oczyszczone ziarna zbóż, np. ciemny ryż, makarony razowe, sojowe, ryżowe, mąka z pełnego przemiału, np. pszenno-razowa, żytnia, itp.
- dawne pokarmy – pieczywo: chleb i bułki z białej mąki z dodatkiem polepszaczy, ciastka i herbatniki z białej mąki z dodatkiem cukru.
- nowe pokarmy – pieczywo: chleb razowy lub żytni, bułki grahamki, ciastka, herbatniki i krakersy z mąki razowej bez cukru.
- dawne pokarmy – do słodzenia: biały cukier, sztuczne słodziki.
- nowe pokarmy – do słodzenia: naturalne soki owocowe, suszone owoce, np. daktyle lub rodzynki, syropy, słody.
- dawne pokarmy – do solenia: sól warzona.
- nowe pokarmy – do solenia: pasta miso, sól morska, gomasio, proszek z morskich wodorostów, sos sojowy, zioła i przyprawy.
- dawne pokarmy – tłuszcze: smalec, boczek, słonina, masło.
- nowe pokarmy – tłuszcze: oleje, np. oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, masła wegańskie.
- dawne pokarmy – napoje: gazowane i słodzone, herbata granulowana oraz zwykła, kawa, mleko, jogurt.
- nowe pokarmy – napoje: wody mineralne nie gazowane, naturalne soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, mleczka wegańskie, jogurty wegańskie.

Oczywiście, nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest również tryb życia, jaki na co dzień prowadzimy. Gimnastyka, spacery, ruch na świeżym powietrzu, będą dobrze służyć naszemu zdrowiu.

Autor: Roman Rupowski
Wydawnictwo: Vega!POL
Liczba stron: 328

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Promocje
Roślinna kuchnia regionalna
Roślinna kuchnia regionalna
49,90 zł 39,00 zł
szt.
A jak nie mięso to co?
A jak nie mięso to co?
44,90 zł 39,00 zł
szt.
Wege energia
Wege energia
39,90 zł 34,90 zł
szt.
Roślinna kuchnia polska
Roślinna kuchnia polska
69,90 zł 64,90 zł
szt.
Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska
Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska
54,90 zł 49,90 zł
szt.
Roślinna kuchnia rodzinna
Roślinna kuchnia rodzinna
44,90 zł 39,90 zł
szt.
Wegańska kuchnia na co dzień
Wegańska kuchnia na co dzień
54,00 zł 49,00 zł
szt.
ROŚLINNY NABIAŁ - 133 przepisy na potrawy bez laktozy
ROŚLINNY NABIAŁ - 133 przepisy na potrawy bez laktozy
59,90 zł 54,90 zł
szt.
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,90 zł 15,00 zł
szt.
Roślinny Comfort Food dla każdego
Roślinny Comfort Food dla każdego
57,99 zł 52,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl