Produkt dnia
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
34,90 zł 29,90 zł
Koszulka Love...Don't eat!
Koszulka Love...Don't eat!
29,90 zł
W obronie zwierząt - Peter Singer
W obronie zwierząt - Peter Singer
39,99 zł 34,90 zł
szt.
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,90 zł 15,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Wieczna Treblinka

Dostępność: na wyczerpaniu
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 32,00 zł 32.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

W Wiecznej Treblince po raz pierwszy przedstawione są obszerne dowody na gruntowne i kłopotliwe związki pomiędzy wykorzystywaniem zwierząt w Stanach Zjednoczonych, a hitlerowskim "ostatecznym rozwiązaniem".

* * *


O autorze:
Charles Patterson, doktor filozofii, mieszka w Nowym Jorku, jest profesorem Columbia University of New York, wykładowcą Międzynarodowej Szkoły Studiów nad Holokaustem w Jerozolimie i autorem książek o holokauście, prawach człowieka i prawach zwierząt, takich jak: ‘Anti Semitism: The Road to the Holocaust and Beyond’, ‘From Buchenwald to Carnegie Hall’, ‘The Oxford 50th Anniversary Book of the United Nations’, ‘The Civil Rights Movement’.

* * *

Spis treści:

Wstęp
Przedmowa
Część I Podstawy upadku
1. Punkt przełomowy
Przewaga człowieka i wykorzystywanie zwierząt
2. Świnie, szczury, robactwo
Jak zwierzęta
Część II Panujący gatunek, panująca rasa
3. Industrializacja zabijania
Droga do Auschwitz przez Amerykę
4. Poprawianie populacji
Od hodowli zwierząt do ludobójstwa
5. W hołdzie dla łez
Ośrodki zabijania w Ameryce i Niemczech
Część III Echa holokaustu
6. Byliśmy tacy jak one
Obrońcy zwierząt doświadczeni przez holokaust
7. Nieustanna rzeź
Współczująca wizja Isaaca Bashevisa Singera
8. Inna strona holokaustu
Niemieckie głosy w obronie zwierząt
Zakończenie
Przypisy
Bibliografia
Indeks

* * *

Masowa rzeź cieląt, bydła, świń i innych zwierząt jest porównywana w książce Wieczna Treblinka pod względem teoretycznym i historycznym do zagłady żydów.
Może jest to kwestią przypadku, lecz:
* Rudolf Hoss, komendant Auschwitz, prowadził własny sklep mięsny.
* Willi Mentz, jeden z najbardziej okrutnych strażników Treblinki, zajmował się wcześniej hodowlą krów.
* Kurt Franz, ostatni komendant Treblinki, był rzeźnikiem.
* Karl Frenzel, który obsługiwał piece krematoryjne w obozach zagłady Hadamar i później w Sobiborze, był rzeźnikiem.
* Heinrich Himmler, twórca „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” wykonywał doświadczenia eugeniczne na swojej własnej fermie kurzej.

Jak stwierdza Theodor Adorno: „Auschwitz zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta”. Pewien człowiek potraktował słowa T. Adorno poważnie. Osobą tą jest Charles Patterson, profesor Columbia University of New York i wykładowca Międzynarodowej Szkoły Studiów nad Holokaustem w Jerozolimie. Jego tezy intrygują swą prostotą, jeśli chodzi o porównania, na których się opierają i prowadzą do prowokujących wniosków, np. że XIX-wieczne rzeźnie amerykańskie – zaprogramowane linie produkcyjne do zabijania krów, cieląt i świń na potrzeby przemysłu mięsnego – stały się, z teoretycznego i historycznego punktu widzenia, prekursorem holokaustu (a być może są też jego symbolem).

Fakt, iż jeden gatunek istot (ludzie) uważa się za „właściciela” innych gatunków (pozostałych istot) stał się podstawą do ustanowienia supremacji jednej rasy nad pozostałymi. Jak mówi Patterson: „Książka ta ujawnia związki pomiędzy zindustrializowanym zabijaniem ludzi i zwierząt we współczesnych nam czasach oraz to, jak amerykańscy eugenicy i zautomatyzowane linie produkcyjne rzeźni przekroczyły Atlantyk i znalazły podatny grunt w nazistowskich Niemczech”.
Lektura książki nasuwa pytania:
- Czy obrońcy zwierząt mogą posunąć się do tego, by twierdzić, że masakra zwierząt w rzeźniach jest modelowym przykładem zagłady ludzi w komorach gazowych?
- Czy porównywanie zabijania człowieka do zabijania zwierzęcia jest w ogóle możliwe do pomyślenia?
- i czy ci, co myślą, że jest to możliwe, mówią to bez fanatycznej poprawności politycznej i nieodpartych ciągotek do sceptycyzmu wobec wszystkiego – nawet logiki?

By odpowiedzieć na te pytania, trzeba przeczytać tą starannie udokumentowaną faktografią książkę, pozbawioną jakichkolwiek podtekstów anty-semickich (w istocie zawierającą wiele cytatów z Tory i Talmudu).
"Wieczna Treblinka" dedykowana jest I. B. Singerowi, którego cytat z jego opowiadania Listy do pisarza widnieje na pierwszej stronie książki:

W swoich myślach Herman ułożył panegiryk poświęcony myszy, która mieszkała w jego domu: „Co oni wiedzą – wszyscy ci naukowcy, filozofowie i władcy świata – o takiej jak ty? Zwierzęta doświadczyły, że człowiek, to najgorszy osobnik spośród wszystkich gatunków. Zwierzęta zostały stworzone jako dostarczyciele żywności i skór – istoty, które można dręczyć i eksterminować. Dla nich wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka”.

Czy takie stwierdzenie można udowodnić? Patterson podkreśla, że wielu prominentnych nazistów miało za sobą lata praktyki w przemyśle hodowlano-mięsnym. Przypomina on, że Hitler gloryfikował Henry Forda, który wpadł na pomysł produkcyjnej linii montażowej po wizycie w amerykańskiej rzeźni. Dokumentuje on, z jaką biurokratyczną precyzją funkcjonowało demoniczne miejsce takie jak Treblinka, gdzie wykorzystywano efektywny model działania linii produkcyjnych zaprojektowanych do masowego uboju cieląt. Pokazuje też, jak wiele osób ocalałych z holokaustu rozwinęło w sobie „rentgenowską wizję” względem cierpienia innych, zostając później aktywistami ekologicznymi lub obrońcami praw zwierząt. Autor puentuje swoją książkę singerowską sugestią, że nasz sprzeciw wobec rzezi leży u podstaw nowego, bardziej współczującego świata opartego na przyjaznej koegzystencji.

* * *
WSTĘP

W Wiecznej Treblince opisane są szczegółowo nie tylko korzenie nazistowskich zbrodni oraz maltretowanie i zabijanie zwierząt w naszym nowoczesnym społeczeństwie, lecz po raz pierwszy przedstawione są rozległe dowody na gruntowne i kłopotliwe związki pomiędzy wykorzystywaniem zwierząt w Stanach Zjednoczonych a hitlerowskim „ostatecznym rozwiązaniem”. Ponadto dr Patterson nie pozwala nam zapomnieć, że praktyki stosowane w amerykańskich rzeźniach, które posłużyły nazistom jako model do rzezi ludzi podczas holokaustu, rozwijają się bez przeszkód po dzień dzisiejszy.

Jednak Wieczna Treblinka nie kończy się na tym. Ujawniając zakorzenione przejawy rasizmu w głównym nurcie amerykańskiej kultury, na które często powoływał się Hitler, książka przedstawia szczegóły amerykańskiego wkładu w rozwój ludzkiej eugeniki i przymusowej sterylizacji oraz rolę, jaką jej zwolennicy odegrali w przyczynieniu się do „ostatecznego rozwiązania”. Choć analiza ta jest mocno spóźniona, to jednak bez niej mało prawdopodobne jest, by amerykańska kultura kiedykolwiek zweryfikowała swoje zwyczaje, które wciąż sprawiają, że jest to najbardziej eksploatująca zwierzęta cywilizacja w historii.

Pomimo wielu kłopotliwych opisów jakie czytamy w Wiecznej Treblince, przesłanie książki zawiera nadzieję. W ostatniej jej części autor przedstawia osobiste wątki postaci mających związek z holokaustem, zarówno ofiar jak i oprawców oraz to, w jaki sposób ich doświadczenia pomogły im stać się zwolennikami wyzwolenia zwierząt. Jeśli doświadczenie cierpienia może wyzwolić jakieś dobro, wówczas praca tych, których pamięć o cierpieniu skłania do niesienia ulgi innym, jest także czymś dobrym.

Moi rodzice są przykładem osób, które doświadczywszy cierpienia na własnej skórze nie stłumiły w sobie impulsu do pomagania innym. Oboje lubili zwierzęta i głęboko wczuwali się ich dolę. Pasją mojego ojca były konie. W pewnym momencie swojej niezwykłej kariery wojskowej, nie mógł już dłużej znieść widoku koni poddanych presji ujeżdżających ich ludzi, tak więc zakończył swoją pasję jeździecką na zawsze. Moja matka, która do dnia dzisiejszego interesuje się każdym psem, jakiego spotka na zatłoczonych ulicach Manhattanu, ma bardziej zróżnicowane zainteresowania. Regularnie odrywa mnie lub moją siostrę od naszych obowiązków, by pokazać nam nowe, zadziwiające dokonania jakiejś wiewiórki, owada czy dżdżownicy. Tymczasem, nasze wysiłki zmierzające do zainteresowania ludzi losem zwierząt były przeważnie ignorowane, nawet przez znajome nam rodziny, które od pokoleń hodowały psy i koty.

Powodem jaki zawsze podawano, była niestosowność przywiązywania się do stworzeń, które w końcu i tak zginą lub zostaną zabite. Moi rodzice pragnęli, abyśmy niepotrzebnie nie stawiały się sytuacjach, w których musiałybyśmy doświadczać smutku czy rozpaczy. Dopiero niedawno zrozumiałam, że to nieopisany ogrom własnej rozpaczy w czasach nazistowskich przepoił ich tą nadmierną troskliwością. W końcu dowiedziałam się, że mój ojciec miał kiedyś dwie młode córeczki i żonę, które zostały zamordowane na jego oczach, na krótko przed jego deportacją do jednego z siedmiu obozów koncentracyjnych, w jakich przebywał, w tym Auschwitz-Birkenau. Moja mama, będąc jeszcze bardzo młodą, dopiero co poślubioną kobietą, została odseparowana od swej rodziny w Budapeszcie w 1944 r. i wysłana do obozu pracy przymusowej, który przeżyła tylko dzięki swym artystycznym zdolnościom do reperowania mundurów i insygniów SS. Te dwie osamotnione i prawie stracone dusze, w końcu spotkały się w obozie dla przesiedleńców w Salzburgu, wkrótce potem wstępując w związek małżeński, jak to czyniło wiele ocalałych osób, które postanowiły zacząć życie od nowa.

Chociaż moi rodzice życzyli mi i moim dwóm siostrom, abyśmy się nigdy niczym nie przejmowały, nieuniknione było, że uświadamiałyśmy sobie ich cierpienia, co wyzwoliło w nas chęć pomocy uciskanym i tyranizowanym.

Gdy w końcu zrozumiałam, że opresja w jakiej żyją zwierzęta przewyższa ciężkie przeżycia moich rodziców, moja rola jako adwokata zwierząt została przypieczętowana. W czasie, gdy tylko paru adwokatów mogło znaleźć pracę w ruchu obrońców zwierząt, miałam to szczęście spędzenia wielu lat praktyki, pracując jako radca prawny dla organizacji People for the Ethical Treatment of Animals. Dzisiaj, w miarę zdobywania doświadczeń w pracy w administracji publicznej, los zwierząt będzie dalej wyznaczał kierunek mojej pracy zawodowej.

Podczas mojej pracy na rzecz wyzwolenia zwierząt, czerpię wielką inspirację z literackich arcydzieł laureata Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera. Wieczna Treblinka jest pierwszą tego rodzaju książką opisującą w szczegółach wielki wkład tego genialnego pisarza, uważanego przeze mnie i przez wielu innych, za najbardziej współczującego mistrza współczesnej literatury.
Ci z nas, którzy nie obawiają się zrozumieć, że wszystkich boli tak samo – że cierpienie wyrządzane zwierzętom przez ludzi jest tym samym cierpieniem, jakie ludzie często wyrządzają sobie nawzajem, powinni przeczytać, i to wielokrotnie, tę książkę.

Lucy Rosen Kaplan
Baltimore, USA

* * *
PRZEDMOWA

Podczas pisania pracy dyplomowej na Columbia University, zaprzyjaźniłem się z niemiecką Żydówką ocalałą z holokaustu, srogo doświadczoną sześcioletnim życiem pod nazistowskim terrorem. Jej historia poruszyła mnie do głębi, więc zacząłem bardzo dużo czytać, by dowiedzieć się więcej na temat holokaustu. Szczególnie pomogli mi w tym – Yuri Suhl, autor: Oni się bronili: Historia żydowskiego oporu w nazistowskiej Europie oraz Lucjan Dobroszycki z Instytutu Studiów Żydowskich „YIVO”, wydawca: Kroniki getta łódzkiego, 1941-1944.

Później, gdy zostałem nauczycielem historii i bezskutecznie poszukiwałem dla moich studentów jakiejś książki na temat genezy holokaustu, napisałem książkę: Antysemityzm – droga do holokaustu i nie tylko, by wypełnić tę lukę. Następnego lata po wydaniu tej publikacji, uczęszczałem do Instytutu Edukacji o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie dowiedziałem się więcej na ten temat od Yehuda Bauer, David Bankier, Robert Wistrich i innych znawców spraw holokaustu. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych zacząłem recenzować książki do dwumiesięcznika Martyrdom and Resistance, wydawanego obecnie przez Międzynarodowe Towarzystwo Yad Vashem.

Świadomość skali, na jaką nasze społeczeństwo wykorzystuje i zabija zwierzęta, rozwinęła się u mnie całkiem niedawno. Wychowywałem się i spędziłem większość mojego dorosłego życia w społeczeństwie, w którym zinstytucjonalizowana przemoc wobec zwierząt jest oczywiście na porządku dziennym. Przez długi czas nigdy nie przychodziło mi na myśl, aby kwestionować czy poddawać w wątpliwość praktyki i mentalność jaka za tym stoi. Działacz społeczny i obrońca zwierząt, Steven Simmons napisał: „Zwierzęta są niewinnymi ofiarami panującego na świecie poglądu, który zakłada, że życie niektórych stworzeń jest bardziej wartościowe od innych, że silni są upoważnieni do wykorzystywania słabszych i że słaby musi być poświęcony dla wyższego dobra”. Gdy zdałem sobie sprawę, że takie właśnie poglądy mieli sprawcy holokaustu, zacząłem się dopatrywać związków i analogii, które są tematem tej książki.
Książkę tę dedykuję wielkiemu pisarzowi I. B. Singerowi (1904-1991), który jako jeden z pierwszych dostrzegł „nazistowski” sposób, w jaki traktujemy zwierzęta. Dwie pierwsze części książki (rozdziały 1-5) ukazują to zagadnienie w perspektywie historycznej, podczas gdy ostatnia część książki (rozdziały 6-8) przedstawia historie ludzi – Żydów i Niemców – których współczująca postawa troski o los zwierząt została, przynajmniej do pewnego stopnia, ukształtowana przez holokaust.

Słowa, jakie wypowiedział Albert Camus, że „odpowiedzialnością pisarza jest mówienie w imieniu tych, którzy nie mogą mówić za siebie” pomogły mi w napisaniu tej książki. Gdy wyglądało na to, że nie znajdę wystarczająco odważnego wydawcy, by ją opublikować (niektórzy mówili, że jest ona „za ostra”), powtarzałem sobie słowa Franza Kafki: „Myślę, że powinniśmy czytać tylko te książki, które nas kąsają i żądlą. Jeśli książki, które czytamy nie poruszają naszej świadomości, to po co w ogóle poświęcać czas na ich czytanie? Po to, by nas uszczęśliwiły? Dobry Boże, bylibyśmy tak samo szczęśliwi, gdybyśmy w ogóle nie mieli żadnych książek. Książka powinna być pochodnią wśród zamarzniętego oceanu wewnątrz nas”.

Gdyby w XXI wieku problem eksploatacji i masowej rzezi zwierząt wysunął się na plan pierwszy (ufam, że się tak stanie), podobnie jak w XIX wieku w Ameryce zaczęła się debata o problemie niewolnictwa, mam nadzieję, że "Wieczna Treblinka" mogłaby dostarczyć wiele mocnych argumentów do takiej debaty.

Charles Patterson

* * *
ZAKOŃCZENIE

W Stanach Zjednoczonych, gdzie niewolnictwo i unicestwianie większości rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego wpisało się na trwale do naszej historii, zinstytucjonalizowane okrucieństwo wobec słabych i bezbronnych jest tak amerykańskie jak hamburger czy coca-cola. Chociaż w końcu Stany Zjednoczone przyłączyły się do wojny przeciwko Hitlerowi i pomogły go pokonać, jego poglądy pozostały na ziemi zwycięzców.
Hitler oświadczył: „Ten, kto nie posiada siły, traci prawo do życia”. Pogląd ten nie znalazł nigdzie tak podatnej gleby jak w nowoczesnej Ameryce, gdzie każdego dnia miliony jagniąt, cieląt, świń, kurczaków, krów, koni i innych zwierząt – większość z nich bardzo, bardzo młodych i wszystkie niewinne – są transportowane na rzeź, by trafić na talerze panów i władców wszystkich stworzeń. Dlaczego? Ponieważ one nie potrafią się bronić przed tymi, którzy je zabijają i zjadają, i ponieważ jest tak mało ludzi chcących stanąć w ich obronie. Wzmagane przez ignorancję, obojętność i bezmyślny zwyczaj, który sięga prymitywnych początków naszej cywilizacji, maltretowanie i eksploatowanie zwierząt przez nasze społeczeństwo wydaje się w beznadziejny sposób nie mieć końca.
Dobrą wiadomością może być to, że wciąż rosnąca liczba ludzi mówi „nie” wobec rzezi i wszystkiego, co ma z nią związek. Dlatego jest nadzieja, że pewnego dnia okropności te przestaną istnieć. Tymczasem, co z codziennym, bezlitosnym zabijaniem wszystkich niewinnych stworzeń? Jak długo pozwolimy, aby ta masowa rzeź wykonywana za społecznym przyzwoleniem była kontynuowana bez żadnego sprzeciwu z naszej strony?
Im szybciej okrutny, nacechowany brutalnością zwyczaj zabijania zwierząt dobiegnie końca, tym lepiej dla nas wszystkich – ofiar, oprawców i obojętnych przechodniów.

Tłumaczył: Roman Rupowski (wyd. Vega!POL)

***

Autor: dr Charles Patterson
Wydawnictwo: Vega!POL
Tłumaczenie: Roman Rupowski
Liczba stron: 320
 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Promocje
Roślinna kuchnia rodzinna
Roślinna kuchnia rodzinna
44,90 zł 39,90 zł
szt.
Wegańska kuchnia indyjska
Wegańska kuchnia indyjska
59,00 zł 54,00 zł
szt.
Wege rodzina
Wege rodzina
59,00 zł 54,00 zł
szt.
W obronie zwierząt - Peter Singer
W obronie zwierząt - Peter Singer
39,99 zł 34,90 zł
szt.
Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia
Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia
39,90 zł 34,90 zł
szt.
Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska
Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska
54,90 zł 49,90 zł
szt.
Szalony kowboj
Szalony kowboj
32,00 zł 27,00 zł
szt.
LA VEGANISTA Wypieki
LA VEGANISTA Wypieki
54,00 zł 49,00 zł
szt.
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
69,00 zł 59,00 zł
szt.
Więcej warzyw na talerzu
Więcej warzyw na talerzu
44,90 zł 39,90 zł
szt.
Uratuj Ziemię!
Uratuj Ziemię!
38,00 zł 33,00 zł
szt.
Koszulka damska Love...Don't eat!
Koszulka damska Love...Don't eat!
34,90 zł 29,00 zł
Warzywa górą! Od korzeni po liście
Warzywa górą! Od korzeni po liście
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
34,90 zł 29,90 zł
NOWA JADŁONOMIA Roślinne przepisy z całego świata
NOWA JADŁONOMIA Roślinne przepisy z całego świata
48,00 zł 38,00 zł
szt.
Roślinny lunchbox dla każdego. erVegan
Roślinny lunchbox dla każdego. erVegan
54,90 zł 49,90 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl