Produkty dnia
Koszulka Love...Don't eat!
Koszulka Love...Don't eat!
29,90 zł
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,00 zł 15,00 zł
szt.
Jadłonomia po polsku
Jadłonomia po polsku
69,90 zł 52,00 zł
szt.
WIELKA UCZTA. 100 wegetariańskich przepisów
WIELKA UCZTA. 100 wegetariańskich przepisów
59,00 zł 44,00 zł
szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?
Kontakt

wegestudio@wegestudio.pl

Wegetarianizm w religiach świata

Dostępność: Dostępny gratis :)
Cena: 0,00 zł 0.00
ilość szt.

Opis

Publikacja w wersji elektronicznej (pdf)

Autor opracowania stara się wykazać, że wegetarianizm jest zakorzeniony w każdej z głównych religii światowych jako fundamentalna zasada. Analizuje zalecenia moralne i żywieniowe wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu.


***

Ze wstępu:

Czy można oddzielić religię od wegetarianizmu?

Rozmaite religie mogą, co prawda, różnić się od siebie obrzędowością i odmiennością poglądów teologicznych, jednak ogólnie rzecz biorąc, są ze sobą zgodne co do konieczności moralnego postępowania i etyki. Dwiema podstawowymi wartościami pośród tych zasad postępowania są miłosierdzie i współczucie wobec słabszych. Wartości te są wysoko cenione przez wszystkie religie świata.

Celem mojej pracy jest pokazanie, w jaki sposób główne religie świata (przede wszystkim w momencie ich powstawania) zalecają bezmięsny sposób odżywiania lub przynajmniej wyrażają swoją ewidentną sympatię dla wegetarianizmu.

W dzisiejszym świecie obłudy i hipokryzji, pojęcia religii i wegetarianizmu nie są już niestety postrzegane jako nie dająca się rozdzielić całość. Miłość bliźniego i zabijanie są często wymawiane jednocześnie - jednym tchem. Wyprawy krzyżowe, wojny, inkwizycja, niezmierna wrogość pomiędzy żydami a muzułmanami, lub pomiędzy muzułmanami a hindusami, czy protestantami a katolikami - ciągle nam o tym przypominają.

***

Od autora

Jedną z pierwszych czynności, w którą zaangażowałem się będąc po raz pierwszy w świątyni Kryszny, było rozprowadzanie prasadam - ofiarowanych Krysznie potraw wegetariańskich. Ponieważ były one gratis i smakowały wspaniale, rozprowadzanie ich nie stanowiło większego problemu. Pierwszego dnia pobytu w świątyni prowadziłem jedynie sporadyczne rozmowy z osobami, które tam spotkałem, ale stopniowo narastało we mnie pragnienie większego komunikowania się z ludźmi. Na fali mojego entuzjazmu zaprosiłem wówczas do świątyni pewną grupę nauczających chrześcijan i zacząłem z nimi rozmawiać o Bogu i kwestii niestosowania przemocy. Ku mojemu zdziwieniu, stwierdziłem jednak, że ludzie ci nie tylko nie przejawiali zainteresowania rozmową o nieograniczonej Osobie Boga, ale byli także przekonani, że osoba religijna nie musi być wegetarianinem. Niedługo potem, pewien przedstawiciel grupy buddystów (który przejawiał jeszcze mniejsze zainteresowanie Bogiem), próbował mi wytłumaczyć, że w buddyzmie nie ma żadnych nakazów dietetycznych. Nieco później, podobne zapewnienia czynił pewien muzułmanin (często odwiedzający naszą świątynię), mówiąc: „wystarczy, aby człowiek wierzący unikał jedynie spożywania wieprzowiny”.
Nie oznacza to, że od razu zacząłem zajmować się religijnymi studiami porównawczymi w odniesieniu do wegetarianizmu, jednak mimo najlepszych chęci, nie mogłem wyobrazić sobie, aby tacy założyciele religii jak Jezus czy Mahomet, mogli tolerować istnienie rzeźni. Poza tym dziwiło mnie, że nie tylko potrzeba wegetariańskiego odżywiania się, ale również prawa natury, takie jak karma (prawo akcji i reakcji) oraz reinkarnacja (wędrówka dusz poprzez różne ciała) były często lepiej rozumiane przez ludzi o poglądach materialistycznych niż przez tak zwanych "ludzi wierzących".
Ponieważ od momentu mojego przyłączenia się do świątyni byłem bardzo zajęty, zadowalałem się postrzeganiem kwestii dialogu między religijnego przez pryzmat zdrowego rozsądku i prostej logiki. Jakkolwiek w późniejszych latach, niejako naturalną koleją rzeczy, moje poglądy i przekonania coraz bardziej konfrontowane były z różnorodną literaturą religijną, w konsekwencji czego dokonałem (po ponad 10 latach od czasu mojego pierwszego spotkania ze Świadomością Kryszny) pewnych podsumowań w temacie wegetarianizmu w religiach świata. Poza tym, dodatkowej inspiracji dostarczyła mi lektura godnej polecenia książki, pt. Food for the Spirit napisanej przez Stevena Rosena, ucznia Śrila Prabhupady, założyciela Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. W rzeczywistości, nasza broszurka o wegetarianizmie w religiach świata, mogłaby być jedynie krótkim wprowadzeniem do tej książki, obfitującej w wiele istotnych zagadnień. Tym niemniej, trudno jest mi powstrzymać się przed wyrażeniem wszystkich moich odkryć i spostrzeżeń poczynionych w czasie studiowania rozmaitych pism religijnych.
Mam nadzieję, że niniejsza broszurka będzie pomocna osobom pragnącym zrozumieć stanowisko Stwórcy religii światowych odnośnie wegetarianizmu.


Sadhusangananda das - od 1980 r. jest braminicznym mnichem należącym do sukcesji uczniów wywodzącej się ze starożytnej kultury wedyjskiej, która w czasach współczesnych została rozpropagowana w krajach Zachodu przez A. C. Bhaktivedantę Swamiego Prabhupada. Autor podróżuje po Indiach i Europie, a od kilku lat mieszka w Stanach Zjednoczonych


 

Autor: Sadhusangananda das
Tłumaczenie: Roman Rupowski
Skład: Wegetarianie.pl

***

E-book do bezpłatnego pobrania. Link poniżej.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

9 września 2010

Książka opisuje stosunek danych religii do sprawy zwierząt i wegetarianizmu u ich źródła, tzn. na podstawie świętych pism, jak Biblia, Koran czy Wedy. Wyjaśnia pewne aspekty dotyczące tego zagadnienia aby łatwiej je było zrozumieć. Prostuje także błędne opinie o wegetarianizmie w wielkich religiach świata. Jak się okazuje założyciele tych systemów w mniejszym lub większym stopniu ale opowiadali się za bezmięsnym sposobem odżywiania i niestosowania przemocy. Polecam wszystkim dociekliwym poszukiwaczom prawdy:)

Submit
Promocje
Koszulka damska Love...Don't eat!
Koszulka damska Love...Don't eat!
34,90 zł 29,00 zł
VEGANBANDA Roślinne przepisy dla małych i dużych
VEGANBANDA Roślinne przepisy dla małych i dużych
42,00 zł 36,00 zł
szt.
Wege rodzina
Wege rodzina
59,00 zł 54,00 zł
szt.
Zwierzokracja
Zwierzokracja
49,90 zł 39,90 zł
szt.
Duchowe życie zwierząt
Duchowe życie zwierząt
33,00 zł 29,90 zł
szt.
ŁOWCY SMAKÓW Cztery pory roku
ŁOWCY SMAKÓW Cztery pory roku
65,00 zł 55,00 zł
szt.
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,00 zł 15,00 zł
szt.
Warzywa górą! Od korzeni po liście
Warzywa górą! Od korzeni po liście
49,90 zł 39,00 zł
szt.
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
34,90 zł 29,90 zł
Naturalnie i zdrowo. My new roots
Naturalnie i zdrowo. My new roots
69,90 zł 54,00 zł
szt.
MINIMALIST BAKER. Prosto, smacznie, wegańsko
MINIMALIST BAKER. Prosto, smacznie, wegańsko
39,00 zł 32,00 zł
szt.
Wegańskie wypieki i potrawy bez glutenu
Wegańskie wypieki i potrawy bez glutenu
64,90 zł 54,00 zł
szt.
Roślinna kuchnia regionalna
Roślinna kuchnia regionalna
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Głosy rewolucji żywnościowej
Głosy rewolucji żywnościowej
39,00 zł 34,00 zł
szt.
LA VEGANISTA Apetyt na wegańskie potrawy
LA VEGANISTA Apetyt na wegańskie potrawy
59,00 zł 44,00 zł
szt.
Jedzenie, które leczy
Jedzenie, które leczy
49,90 zł 42,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl