Produkt dnia
Koszulka Love...Don't eat!
Koszulka Love...Don't eat!
29,90 zł
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,90 zł 15,00 zł
szt.
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
Koszulka damska Love don't eat - bez rękawka
34,90 zł 29,90 zł
W obronie zwierząt - Peter Singer
W obronie zwierząt - Peter Singer
39,99 zł 34,90 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Viva! wegetarianizm

472e886415cd8edf3954bed59742d225
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 15,00 zł 29,90 zł 15.00
ilość szt.

towar niedostępny

Pin It

Opis

Książka przedstawia zalety diety bezmięsnej, zarówno zdrowotne, jak i etyczne. Ujawnia faktyczne powody rosnącej popularności wegetarianizmu, wyjaśnia dlaczego dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, jest ocaleniem dla zwierząt, chroni środowisko naturalne, zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, pomaga w rozwiązaniu problemu głodu na świecie.

"Viva! wegetarianizm" jest także źródłem cennych informacji i praktycznych porad zwłaszcza dla młodych wegetarian lub osób chcących zmienić dietę na wegetariańską. Sugeruje sposoby pokojowego postępowania z rodzicami, nauczycielami, kolegami i przeciwnikami, udzielając odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane wegetarianom przez sceptyków.


Juliet Gellatley jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych aktywistek wegetariańskich na świecie. Od wielu lat zmienia sposób myślenia i zwyczaje żywieniowe ludzi. W 1994 roku założyła nową, dynamiczną organizację Viva!, aby przyspieszyć postępującą rewolucję wegetariańską i skutecznie walczyć o lepszy, bardziej współczujący świat. Poprzednio była dyrektorką brytyjskiego Towarzystwa Wegetariańskiego. Od wielu lat organizuje rozmaite akcje promujące wegetarianizm oraz kampanie w obronie praw zwierząt.

***
Spis treści

Wstęp
CZĘŚĆ I - Zwierzę nie jest rzeczą
Wprowadzenie
Rozdział 1. Piekło świń
Rozdział 2. Świat drobiu
Rozdział 3. Ptaszki w klatce
Rozdział 4. Licząc owce
Rozdział 5. Hamburgerowe krowy
Rozdział 6. Transporty desperacji
Rozdział 7. Mięso to morderstwo
Rozdział 8. Wiemy co jemy?

CZĘŚĆ II - Ocalić świat
Wprowadzenie
Rozdział 9. Pożywienie przyszłości
Rozdział 10. Planeta ziemia na talerzu
Rozdział 11. Rybi biznes
Rozdział 12. Nie zatruwaj mnie!

CZĘŚĆ III - Mięso - niezwyciężony mit
Wprowadzenie
Rozdział 13. Polityczne perswazje
Rozdział 14. Chłopaki nie płaczą
Rozdział 15. Jesteśmy stworzeni by jeść mięso?
Rozdział 16. Najzdrowsza dieta na ziemi
Rozdział 17. Zdrowiej jesz - zdrowiejesz

CZĘŚĆ IV - W obronie nowej rzeczywistości
Wprowadzenie
Rozdział 18. Pierwsze kroki dziewiczych wegetarian
Rozdział 19. Cruelty free – wolne od okrucieństwa
Rozdział 20. Domowy zawrót głowy
Rozdział 21. Szkolna samoobrona
Rozdział 22. Przyjaciele i przeciwnicy

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Ostatnie słowo!
Bibliografia
Przydatne adresy

***

WSTĘP

Podstawowa kwestia zaczyna się właśnie od tego, jak zaakceptować bezmięsną dietę, zostać wegetarianinem i pozostać nim zawsze. Z pomocą tej książki łatwiej będzie Ci dokonać zmiany w stylu życia – w stopniowy i przemyślany sposób. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości.

Jeśli już jesteś wegetarianinem, książka ta utwierdzi Cię w przekonaniach i wzbogaci Twoją wiedzę o wegetarianizmie. Jeżeli Twoi rodzice martwią się i niepokoją o Ciebie – książka ta uspokoi ich umysły. Jeżeli brakuje Ci argumentów – znajdziesz je w tej książce.

Hodowla fermowa staje się coraz bardziej skrywaną i wstydliwą gałęzią przemysłu, gdzie zwierzęta więzi się za zamkniętymi drzwiami, poza zasięgiem oczu opinii publicznej. Rozdział I książki demaskuje ciemne strony tego biznesu i ukazuje jego rzeczywisty obraz. Nawet zwierzęta, które widzimy czasami na łąkach i pastwiskach – nie są przykładem beztroskich, zadowolonych z życia stworzeń – one także, często zmuszone są cierpieć i żyć w opresji.

Coraz więcej ludzi na całym świecie przestaje jeść mięso, ryby i jajka, w miarę jak odkrywają oni faktyczne koszty tych produktów – koszty, których nie odzwierciedla ich cena w supermarkecie.

Rozdział II pokazuje rzeczywisty koszt produkcji mięsa – efekt jaki wywierają na środowisko naturalne wielkie fermy hodowli zwierząt; sposób w jaki współczesne rybołówstwo niszczy morza i oceany, oraz to, że biedna część ludzkiej populacji głoduje, po to by można było nakarmić ogromną liczbę zwierząt fermowych.

Nic więc dziwnego, że w samej tylko Wielkiej Brytanii ponad pół miliona nastolatków jest wegetarianami.

Pomimo tego, w naszym społeczeństwie wciąż dominują stare mity o rzekomej konieczności jedzenia mięsa. "Potrzebujemy jeść mięso" – twierdzą niektórzy ludzie. "Mięso jest zdrowe!" "Jesteśmy stworzeni by jeść mięso"...

Dokładnie przeszukaliśmy świat, by móc znaleźć jakiś dowód potwierdzający te stwierdzenia – i zgadnijcie co znaleźliśmy? Nie istnieją żadne dowody potwierdzające konieczność spożywania mięsa. Natomiast to co odkryliśmy – to cała masa dowodów naukowych i medycznych potwierdzających, że wegetarianie są zdrowsi i żyją dłużej.

Rozdział III oddziela fantazję od faktów i rzeczywistość od iluzji. Porzucenie jedzenia mięsa, ryb i jajek, postrzegane jest często jak jakieś niepokojące, ekscentryczne dziwactwo, jednak obecnie zasadność takiego postępowania jest akceptowana przez naukowców i lekarzy na całym świecie. Przestawienie się na wegetarianizm i praktykowanie zdrowego stylu odżywiania się, oznacza posiadanie osobistej odwagi potrzebnej do życia zgodnie z własnymi przekonaniami.

Rozdział IV zawiera pomocne dla młodych ludzi, praktyczne sugestie jak bronić swoich racji – w szkole, w domu, w gronie przyjaciół. Podane są tam również informacje i wskazówki jak efektywnie działać w obronie praw zwierząt.

Skąd wiem o tym wszystkim? – z własnego doświadczenia. Zostałam wegetarianką w wieku 15 lat i od tego momentu większość czasu poświęciłam na ratowanie zwierząt; przemawiałam do dziesiątków tysięcy młodych ludzi i organizowałam kampanie wegetariańskie w całej Wielkiej Brytanii.

Przekonałam się, że nawet jedna "nawrócona" osoba – stanowi istotną różnicę. W ciągu swojego życia jeden człowiek zjada przeciętnie: 5 krów, 20 świń, 29 owiec, 760 kurczaków, 46 indyków, 15 kaczek, 7 królików, 1,5 gęsi i pół tony ryb. Czy można mieć lepsze powody do tego, by zostać wegetarianinem?


* * *
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Co się stanie ze zwierzętami hodowlanymi, jeśli wszyscy zostaną wegetarianami? Czyż nie zginą one bez nas?

To hodowcy są odpowiedzialni za ogromną liczbę zwierząt hodowlanych na świecie. W miejsce wielkich ferm i pól, na których uprawia się paszę dla zwierząt, pojawiłyby się drzewa, krzewy, lasy i tereny te można by zwrócić dzikiej naturze. Niektóre zwierzęta fermowe mogłyby znów żyć, tak jak kiedyś zostały do tego stworzone. Oczywiście, niektóre z tych zwierząt, jak np. biedne i anemiczne kurczaki fermowe, tak czy inaczej zginą w krótkim czasie (choć niektóre z nich mogłyby przecież jak dawniej gdakać i piać w lasach i dżunglach). W każdym razie, co jest złego w istnieniu dużych zasobów naturalnej, dzikiej przyrody, zamiast nudnie wyglądających monokultur rolnych? To o wiele bardziej fascynujące! Czyż nie?

Jedzenie mięsa jest dla nas czymś naturalnym. Jesteśmy stworzeni, aby jeść mięso!

Jeśli będziesz jadł tylko samo mięso i nabiał, to w ciągu jednego roku umrzesz! A jeśli będziesz jadł tylko pożywienie wegańskie lub wegetariańskie, będziesz zdrowszy niż większość ludzi w dzisiejszych czasach.

Jeśli porzucisz jedzenia mięsa, twój organizm nie będzie miał odpowiedniej ilości białek! wapnia! żelaza!

...i wówczas stanę się tak słaby i anemiczny jak roślinożerne słonie, goryle czy konie wyścigowe? Z biologicznego punktu widzenia należymy do gatunku wielkich małp człekokształtnych, a prawie wszystkie z nich w ogóle nie jedzą mięsa.

Ale wegetarianie jedzą ryby, nieprawdaż?

Nie, nie jedzą! Uważasz, że ryba jest bliskim kuzynem marchewki? Wegetarianie nie jedzą także istot ludzkich, bez względu na to, jak bardzo apetyczne są to osobniki.

Skąd wiesz, że warzywa nie czują bólu?

Jeśli zobaczysz kapustę wrzeszczącą podczas odcinania jej głowy lub marchewkę biegnącą wzdłuż głównej ulicy miasta, zadzwoń do mnie. Będziemy wówczas świadkami pierwszego w historii warzywa posiadającego centralny system nerwowy.

Jesteś wśród nas jedynym wegetarianinem i nie zrobi to dużej różnicy dla zwierząt.

Jesteś tego pewien? Ocalenie życia 5 krowom, 20 świniom, 29 owcom, 760 kurczętom, 46 indykom i tysiącom ryb, to jest ilość, którą nie warto sobie zaprzątać głowy? Tyle przeciętnie zajada w swoim życiu człowiek jadający mięso.

Gdyby wszyscy zostali wegetarianami, to nie byłoby wystarczająco dużo ziemi uprawnej, aby nas wszystkich wyżywić!

Myślisz, że zwierzęta hodowlane mają malutki apetyt? Gdyby wszyscy odżywiali się tak jak wegetarianie, wówczas potrzebowalibyśmy tylko połowy obecnego obszaru wszystkich ziem uprawnych, a w przypadku wegan, potrzeba byłoby tylko 1/4 obecnego obszaru ziemi uprawnej, aby wyżywić wszystkich ludzi na ziemi.

Jaki sens ma mówienie o wegetarianizmie, skoro wciąż nosisz buty i ubrania ze skóry?

Masz rację. Niektórzy wegetarianie faktycznie noszą skórzane rzeczy i lepiej gdyby ich nie nosili, ale mimo to, trzeba przyznać, że oni i tak ratują setki zwierząt więcej niż ludzie spożywający mięso.

Jeden z naszych sąsiadów przeszedł kiedyś na wegetarianizm i następnie się rozchorował. Musiał znów zacząć jeść mięso.

Miliony Brytyjczyków spożywają codziennie mięso i 286 tysięcy z nich miało zawały serca w ubiegłym roku. Większość z nich niestety umarła. Oni już nigdy więcej nie będą mogli jeść mięsa.

Dlaczego wegetarianie wyglądają tak anemicznie i niezdrowo?

Zatem spotkałeś już wszystkie osoby z pięciomilionowej społeczności wegetarian w Wielkiej Brytanii? Madonnę, Morisseya, Albarna, Heater Small czy Paula McCartenya? Czy wszyscy z nich wyglądają, jakby stali na progu śmierci? Nie sądzę, aby tak było. Jedz zdrowe rzeczy i wglądaj zdrowo, albo jedz trupy i wyglądaj jak trup!

Czy chcesz, aby rolnicy i hodowcy stracili pracę?

Wcale nie chcę. Chcę być ich przyjacielem. Uprawa żywności roślinnej także wymaga sporo pracy. Może właśnie dlatego niektórzy z nich nas nie lubią!

Jeśli zwierzęta fermowe byłyby nieszczęśliwe i źle traktowane, to nie przybierałyby tak szybko na wadze.

Podobnie jak wszyscy otyli ludzie, którzy przytyli tylko dlatego, że mieli same szczęśliwe dni w życiu?

Kury fermowe nie znosiłyby tak dużo jajek, gdyby źle się czuły i żyły w złych warunkach!

Jeśli poczujesz się źle, to czy wtedy przestaniesz chodzić do ubikacji? Znoszenie jajek, podobnie jak wyjście do ubikacji, to czynności czysto fizjologiczne.

Ale zwierzęta nie skarżą się i nie narzekają.

Zwierzęta nie mówią ludzkim głosem, więc niektórzy uważają, że są to maszyny pozbawione uczuć. Wiele badań naukowych pokazuje, że zwierzęta posiadają wiele różnorodnych uczuć i emocji.

Skąd wiesz, że zwierzęta czują się źle na fermach i że są źle traktowane?

A skąd wiesz, jak się czuje ktoś, kogo potrącił autobus? Wiele badań naukowych zostało przeprowadzonych w tej dziedzinie i dały one zadziwiający wniosek: większość zwierząt odczuwa ból! Nigdy nie dowiedzielibyśmy się tego, gdyby nie żmudne badania naukowców, czyż nie?

Co można jeść zamiast potraw mięsnych?

Zapytaj wegetarian, co oni zwykli jadać, a wielu z nich odpowie, że: pizzę, kiełbaski, paszteciki, hot-dogi, tosty, spaghetti, lasanie, ravioli, hamburgery, kotleciki, parówki ...oczywiście w wersji wegetariańskiej!

Ale wegetariańskie pożywienie jest nudne.

Chyba wtedy, gdybyś sam był w kuchni. Jedzenie jest tak dobre jak kucharz, który je przygotowuje.

Masz niewłaściwe cele w życiu. Zamiast troszczyć się o ludzi, troszczysz się o zwierzęta.

Zapytaj znajomych, co robią, aby pomóc innym ludziom. Niezbyt wiele – to jest najczęstsza odpowiedź. Będąc wegetarianinem pomagasz chronić Ziemię i wszystkich jej mieszkańców – zwierzęta oraz ludzi.

Załóżmy, że wegetariańskie odżywianie jest dobre dla dorosłych ...ale wegetarianizm dla dzieci?

Zatem czy będzie w porządku, gdy tylko dzieci będą chorowały na serce i na raka? Wiele znanych instytucji, np. British Medical Association (Brytyjskie Towarzystwo Medyczne), twierdzi, że młodzi wegetarianie cieszą się wspaniałym zdrowiem.

Dlaczego nie możesz zjeść tylko tego jednego, małego kawałka mięsa? Nie powiem o tym nikomu!

Ja też nikomu nie powiem, jakim jesteś obłudnikiem! Posłuchaj, co mam ci do powiedzenia: uwielbiam być wegetarianinem i mam nadzieję, że ty także.


* * *
ZAKOŃCZENIE

Zatem zdecydowałeś się zostać wegetarianinem, bądź weganinem, lub masz dopiero zamiar nim zostać? Czy na tym koniec? Nie koniecznie! To co robisz jest wspaniałe, bowiem oznacza, że żadne zwierzę nie będzie już nigdy zabite z twojego powodu.
Ufam, że nasza książka pomoże wam bronić swoich racji i zainspiruje was do działania. Kiedy argumenty ludzi popierających jedzenie mięsa skonfrontujemy z rzeczywistością, okaże się, że są to tylko wymówki i nic ponadto.
Mówią oni, że zwierzęta są traktowane dobrze i są zabijane humanitarnie. Wiemy, że jest to nieprawda. Twierdzą, że aby być zdrowym, człowiek potrzebuje jeść mięso, kiedy przeciwieństwo tego okazuje się być prawdą. Uważają nawet, że produkcja mięsa pomaga poprawić sytuację w biednych krajach na świecie, gdy w istocie powoduje ich ubożenie. Widzieliśmy także, jakie skutki wywiera na środowisko naturalne naszej planety! W książce tej próbowaliśmy także wyjaśnić, dlaczego ludzi zachęca się, by myśleli w ten sposób.
Najważniejsze jest to, że będąc wegetarianinem dokonujesz ogromnego kroku naprzód w kierunku zmiany sytuacji na lepszą. Poprzez porzucenie jedzenia mięsa, ryb i produktów pochodzących z rzeźni, dajesz wszystkim do zrozumienia, że troszczysz się o przyszłość świata.
Ponieważ jesteś wegetarianinem, już nigdy więcej zwierzęta nie będą cierpiały z twojego powodu. Będąc wegetarianinem, pomagasz w rozwiązaniu problemu głodu na świecie i przyczyniasz się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Ponadto dbasz o własne zdrowie, biorąc odpowiedzialność w swoje ręce. Toteż powinieneś być z siebie dumny, gdyż robisz tak dużo dobrego, podczas gdy tak wielu ludzi robi tak wiele złego ...i oni powinni się uczyć, biorąc z ciebie przykład.

***

Autor: Juliet Gellatley
Wydawnictwo: Vega!POL
Tłumaczenie: Roman Rupowski
Liczba stron: 170

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Promocje
Więcej warzyw na talerzu
Więcej warzyw na talerzu
44,90 zł 39,90 zł
szt.
Roślinna kuchnia regionalna
Roślinna kuchnia regionalna
49,90 zł 39,00 zł
szt.
ZIELENINA NA TALERZU Wegetariańsko sezonowo lokalnie
ZIELENINA NA TALERZU Wegetariańsko sezonowo lokalnie
78,00 zł 63,00 zł
szt.
Poniedziałki bez mięs - Paul McCartney
Poniedziałki bez mięs - Paul McCartney
59,00 zł 49,00 zł
szt.
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
69,00 zł 59,00 zł
szt.
Wegańska kuchnia indyjska
Wegańska kuchnia indyjska
59,00 zł 54,00 zł
szt.
Wege rodzina
Wege rodzina
59,00 zł 54,00 zł
szt.
Wege energia
Wege energia
39,90 zł 34,90 zł
szt.
A jak nie mięso to co?
A jak nie mięso to co?
44,90 zł 39,00 zł
szt.
Warzywo. 100 sposobów na jarzynę
Warzywo. 100 sposobów na jarzynę
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Warzywa górą! Od korzeni po liście
Warzywa górą! Od korzeni po liście
49,90 zł 44,90 zł
szt.
KUCHNIA JOGINA Roślinne przepisy z Białego Domu
KUCHNIA JOGINA Roślinne przepisy z Białego Domu
54,90 zł 49,90 zł
szt.
Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia
Ekonomiczna Ekologiczna Kuchnia
39,90 zł 34,90 zł
szt.
Bez jaj. Roślinna cukiernia
Bez jaj. Roślinna cukiernia
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,90 zł 15,00 zł
szt.
Jedzenie, które leczy
Jedzenie, które leczy
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Naturalnie i zdrowo. My new roots
Naturalnie i zdrowo. My new roots
69,90 zł 64,90 zł
szt.
erVegan. Kuchnia roślinna dla każdego
erVegan. Kuchnia roślinna dla każdego
54,90 zł 49,90 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl