Produkty dnia
Jadłonomia po polsku
Jadłonomia po polsku
69,90 zł 54,90 zł
szt.
Koszulka Love...Don't eat!
Koszulka Love...Don't eat!
29,90 zł 26,90 zł
Mamo, tato - dlaczego nie jemy zwierząt?
Mamo, tato - dlaczego nie jemy zwierząt?
29,00 zł 24,90 zł
szt.
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach?
Kontakt

wegestudio@wegestudio.pl

Spór o prawa zwierząt

Dostępność: wyprzedane, zajrzyj za jakiś czas :)
Cena: 14,00 zł 14.00
ilość szt.

Opis

W wielu krajach świata nie tylko rozwija się bardzo wiele organizacji i grup aktywistów nazywanych zwykle ruchem wyzwolenia zwierząt, ale dostrzec można także coraz poważniejsze traktowanie tej problematyki przez etyków, filozofów i prawników.

Być może najtrudniejszym zadaniem, ale najbardziej oczekiwanym i potrzebnym przełomem jest przekonanie opinii publicznej, że zainteresowanie sytuacją i losem zwierząt nie jest domeną lekko zwariowanych na punkcie psów i kotów starszych pań i grupek młodzieży.


Dzięki takim książkom, mam nadzieję, będziemy mogli jako społeczeństwo pogłębić naszą wiedzę o zupełnie innym świecie. Świecie pełnym miłości i cierpienia, którego często jesteśmy sprawcami. Obok nas żyją nasi bracia. Trzeba to dostrzec. - Jacek Bożek, Klub Gaja

***
Spis treści:

Wstęp
1. Zwierzęta a prawo
2. Sytuacja zwierząt
3. Ruch wyzwolenia zwierząt
4. Współczesne regulacje prawne
5. Ideologia ruchu wyzwolenia zwierząt
5.1. Peter Singer i zasada równego poszanowania interesów
5.2. Tom Regan i uprawnienia zwierząt
6. Argumenty krytyczne

***

Więcej informacji o książce i jej fragmenty na Wegetarianie.plO autorze:

Tomasz Pietrzykowski - dr nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor m.in. monografii Wsteczne działanie prawa i jego zakaz (2004) oraz Etyczne problemy prawa (2005), wielu artykułów opublikowanych w czasopismach w kraju i za granicą, a ostatnio także rozdziału poświęconego prawu intertemporalnemu w wielotomowym Systemie prawa prywatnego (2007). Jego zainteresowania dotyczą zarówno problematyki relacji prawa i moralności, jak i konstrukcji, funkcjonowania oraz aksjologii porządku prawnego. Przez kilka lat jako radca prawny współpracował z jedną z renomowanych kancelarii prawnych przy dużych transakcjach gospodarczych. Powołany w grudniu 2005 roku na stanowisko wojewody śląskiego został najmłodszym w Polsce i w dotychczasowej historii Śląska wojewodą.

***

Fragment książki:

5.1. Peter Singer i zasada równego poszanowania interesów

Zdaniem P. Singera, podstawą ustalenia moralnego statusu zwierząt jest uprzytomnienie sobie pewnych stwierdzeń oczywistych, które niewiele osób byłoby skłonnych kwestionować. Należy do nich teza, że cierpienie jest czymś złym, a w interesie każdej istoty zdolnej do jego doznawania jest, aby cierpienia unikać. Naczelna teza P. Singera głosi przy tym, że z etycznego punktu widzenia równy szacunek jest należny równym interesom rozmaitych istot, bez względu na to, do jakiego gatunku należą. Interesy różnych istot mogą oczywiście w różnych sytuacjach mieć różną wagę (na przykład interes jednej istoty, polegający na uniknięciu cierpienia związanego z gotowaniem żywcem, może być ważniejszy od
interesu innej istoty, polegającym na zaspokojeniu jej specyficznych preferencji kulinarnych). Problem, zdaniem Singera, pojawia się wówczas, gdy interesy (dobro) jednych istot nie są w ogóle brane pod uwagę lub też uważane a priori za mniej ważne niż interesy innych (zwłaszcza gdy owymi "innymi" jesteśmy my sami) jedynie dlatego, że należą one do różnych, arbitralnie wyznaczonych kategorii. Przykładem tego rodzaju postawy może być właśnie sytuacja, gdy interes jednej istoty polegający na uniknięciu cierpień związanych z gotowaniem żywcem jest ignorowany wobec konkurującego z nim interesu innej istoty polegającego w zaspokojeniu swoich wyrafinowanych gustów kulinarnych tylko dlatego, że ten pierwszy jest interesem raka, a drugi - człowieka.

Rozwój moralny ludzkości przejawia się właśnie w stopniowym eliminowaniu tego rodzaju arbitralnych podziałów i segregacji prowadzących do moralnie nieuzasadnionego odmiennego traktowania interesów istot zaliczanych do "gorszych", "mniej znaczących" kategorii. W wyniku tego dochodzi do stopniowego zmniejszania się liczby istot, których interesów - z powodu różnego rodzaju uprzedzeń - nie bierze się pod uwagę lub też uważa się je za podrzędne wobec interesów grupy. W ten sposób ludzkość pokonała przesądy nie pozwalające jej uwzględniać interesów niewolników (traktowanych niegdyś jako instrumentum vocale - narzędzie mówiące), osób innych ras (rasizm), narodowości (szowinizm), a w ostatnich dziesięcioleciach - kobiet (seksizm). Kolejnym tego rodzaju przesądem jest szowinizm gatunkowy, który stanowi podobnej natury uprzedzenie, wynikające z egoistycznego przekonania, że interesy nas samych (przedstawicieli naszej grupy - określonej w tym wypadku kryteriami gatunkowymi, a nie płciowymi, rasowymi czy etnicznymi) mają bezwzględne pierwszeństwo nad interesami "obcych" (tj. istot nienależących do naszej własnej grupy). Jeżeli mamy jednak do czynienia z istotami jednakowo zdolnymi do odczuwania cierpienia jak my, zadawanie im bólu zasługuje na jednakową ocenę moralną niezależnie od tego, czy dotyczy człowieka, czy istoty należącej do innego gatunku (a więc niezależnie od ewentualnych pozostałych, nieistotnych z punktu widzenia zdolności do odczuwania cierpienia, różnic, jak kolor skóry, płeć czy gatunek). Szowinizm gatunkowy polega zatem na przekonaniu, że w razie konfliktu między najmniej nawet ważnym interesem przedstawiciela kategorii własnej ("lepszej") z najbardziej podstawowym interesem przedstawiciela kategorii istot "gorszych" należy zawsze preferować interes "lepszego" przedstawiciela własnej grupy, bez względu na wagę czy znaczenie porównywanych interesów:
Taką postawę, odwołującą się do hierarchizacji gatunkowej, P Singer uważa za moralnie całkowicie niedopuszczalną. Dostrzegał to już Jeremy Bentham, w cytowanej często wypowiedzi rozważając, jakiego rodzaju cechy odróżniające człowieka mogłyby usprawiedliwić to, jak traktuje on zwierzęta. "Ze względu na co można by wytyczyć nieprzekraczalną granicę? Byłobyż to ze względu na zdolność rozumowania lub może dar mowy? Jednakże dorosły koń lub pies jest bez porównania rozumniejszym i zdolniejszym do porozumiewania się zwierzęciem od dziecka mającego dzień lub tydzień czy nawet miesiąc życia. Przypuśćmy jednak, że jest inaczej. Co by to pomogło? Należy pytać nie o to, czy zwierzęta mogą rozumować ani czy mogą mówić, lecz czy mogą cierpieć". Należy zatem, konkluduje Bentham, oczekiwać dnia, w którym o skazywaniu jakichkolwiek istot na męczarnie nie będzie decydowała "liczba nóg, włochatość skóry, czy to, jakie zakończenie ma os sacrum".

***

Autor: Tomasz Pietrzykowski
Wydawnictwo Sonia Draga, 2007
Liczba stron: 128
Format: 123 x 161 mm
Oprawa broszurowa
ISBN: 978-83-7508-017-9

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (3)

2 grudnia 2011

świetne napisane . polecam!!!

2 stycznia 2013

Książka warta przeczytania, dużo informacji lecz napisana w przyjemny i łatwy sposób.

21 listopada 2013

książkę zakupiłam w celu wykorzystania jej w pracy magisterskiej, niezwykle przydatna i zarazem poruszająca

Submit
Promocje
Wege. Dieta Roślinna w praktyce
Wege. Dieta Roślinna w praktyce
69,00 zł 64,90 zł
szt.
Leki z Bożej apteki - dzieciom
Leki z Bożej apteki - dzieciom
34,00 zł 29,00 zł
szt.
OBFITOŚĆ Wegetariańska kuchnia autora 'Jerozolimy'
OBFITOŚĆ Wegetariańska kuchnia autora 'Jerozolimy'
69,00 zł 54,00 zł
szt.
Magazyn VEGE - lipiec/sierpień 2020
Magazyn VEGE - lipiec/sierpień 2020
6,00 zł 4,00 zł
szt.
SŁODKA WEGAN NERD Moje roślinne desery
SŁODKA WEGAN NERD Moje roślinne desery
69,90 zł 59,00 zł
szt.
Tusz do rzęs PITERAQ zwiększający objętość Pipeline 88°
Tusz do rzęs PITERAQ zwiększający objętość Pipeline 88°
71,90 zł 69,90 zł
ZIELENINA PARTY Wegetariańsko Sezonowo Lokalnie
ZIELENINA PARTY Wegetariańsko Sezonowo Lokalnie
59,00 zł 49,00 zł
szt.
KUCHNIA DLA BIEGACZY Siła z roślin
KUCHNIA DLA BIEGACZY Siła z roślin
33,00 zł 29,00 zł
szt.
Bronzer PITERAQ Namib 58°O
Bronzer PITERAQ Namib 58°O
71,90 zł 69,90 zł
szt.
Jadłonomia po polsku
Jadłonomia po polsku
69,90 zł 54,90 zł
szt.
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
CAŁA OBFITOŚĆ Wegetariańskie święto urodzaju
69,00 zł 50,00 zł
szt.
Roślinna kuchnia regionalna
Roślinna kuchnia regionalna
49,90 zł 44,90 zł
szt.
Viva! wegetarianizm
Viva! wegetarianizm
29,00 zł 15,00 zł
szt.
JADŁONOMIA. Kuchnia roślinna - 100 przepisów nie tylko dla wegan
JADŁONOMIA. Kuchnia roślinna - 100 przepisów nie tylko dla wegan
49,90 zł 39,90 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl